Ile powinno się pić wody?

Ile wody należy pić dziennie, by zapewnić odpowiednie nawodnienie? Zapewne wiesz, jak ważne jest picie dużej ilości płynów, gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie rośnie. Ale utrzymanie nawodnienia jest koniecznością bez względu na to, co mówi termometr. Niestety wielu z nas nie pije wystarczająco dużo, problem ten dotyczy zwłaszcza osób starszych. Wraz z postępowaniem procesu starzenia ludzie nie odczuwają pragnienia tak bardzo, jak wtedy, gdy byli młodsi. To może stanowić problem, jeśli przyjmują leki, które mogą powodować utratę płynów, czyli posiadające działanie diuretyczne.

Ile pić wody w ciągu dnia?

Ogólnie obowiązująca zasada mówiąca o piciu od czterech do sześciu szklanek jest przeznaczona dla ogółu zdrowych osób. Możliwe jest przyjmowanie zbyt dużej ilości wody, jeśli masz pewne schorzenia, takie jak choroba tarczycy lub problemy z nerkami, wątrobą lub sercem. Problemem może być też przyjmowanie zbyt dużej ilości wody jeśli przyjmujesz leki, które powodują zatrzymanie wody, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwbólowe na bazie opiatów i niektóre leki przeciwdepresyjne.

Warto pamiętać że nawet zapotrzebowanie zdrowej osoby na wodę będzie się różnić między różnymi ludźmi. Ilość wypijanej wody w niektórych przypadkach musi być większa – np. u osób pracujących fizycznie, trenujących lub przebywających na zewnątrz w upalny dzień. Jeśli zastanawiasz się, ile wody powinieneś wypić w takich sytuacjach, porozmawiaj ze swoim lekarzem, ale ogólną zasadą dla zdrowych ludzi jest wypijanie 300-500 ml wody na godzinę w sytuacji, gdy mocno się pocisz

ile pić wody
Dzięki piciu wody nie umieramy z pragnienia. To w sumie przydatne.

Jakie są korzyści z picia wody?

Podstawową korzyścią jest fakt, że nie umrzesz z pragnienia. A mówiąc poważnie, to woda zapewnia prawidłowe funkcjonowanie każdego układu w organizmie. Zadania wody w organizmie ludzkim to między innymi:

  • przenoszenie składników odżywczych i tlenu do Twoich komórek
  • wypłukiwanie bakterii z pęcherza
  • wspomaganie trawienia
  • zapobieganie zaparciom
  • utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi
  • utrzymywanie zdrowych stawów
  • ochrona narządów i tkanek
  • regulacja temperatury ciała
  • utrzymanie równowagi elektrolitowej (sodowej).

Zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości płynów do wykonywania tych zadań oznacza, że pozostajesz nawodniony.

Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody każdego dnia, ryzykujesz odwodnienie. Oznaki ostrzegawcze odwodnienia obejmują osłabienie, niskie ciśnienie krwi, zawroty głowy, uczucie splątania/zmieszania lub ciemny kolor moczu.

Źródło:

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-much-water-should-you-drink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *